Selahattin ADIGÜZEL
Selahattin ADIGÜZEL
selahattin 1958 yılında Tokat’ın Yatmış Köyü'nde. İlkokul Tokat Merkez Yatmış Köyü’nde, ortaokul ve liseyi Tokat Gazi Osman Paşa Lisesi’nde tamamladı. 1975 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Dansları Topluluğu’nda sınav kazanarak profesyonel dansçı olarak göreve başladı. 5 yıl süre ile Devlet Dansları Topluluğu’nda ülkemizi dünyanın birçok ülkesinde temsil etti. Bu görevi sürdürürken 1977-1980 yılları arasında Ankara Gazi Üniversitesi Fransızca bölümünü bitirdi. Daha sonra Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesinde Lisans tamamladı. 
 
1980 yılında Erzincan Çayırlı Lisesi’ne Fransızca Öğretmeni olarak atandı. 1981 yılında Tokat Atatürk Ortaokulu Fransızca Öğretmeni, aynı yıl Tokat Halk Eğitim Merkezi ve Akşam sanat Okulu Müdürü olarak atandı ve 1990 yılına kadar 10 yıl süre ile Tokat ili, ilçe, belde ve köylerinde halk kültürleri ile ilgili araştırma çalışmaları da yaptı. Halk oyunları, halk müziği ve tiyatro grupları oluşturarak çeşitli TV programlarında, yurt içi ve yurt dışı festivallerde ilin tanıtımına katkı sağladı. 1991 yılında Tokat İl Kültür Müdürlüğü Şube Müdürlüğü’ne atandı. Aynı zamanda Tokat Kültür Araştırma Geliştirme ve Yaşatma Vakfı Müdürlüğünü 2004 yılına kadar fahri olarak yürüttü. Tokat’ın kültür, turizm değerlerinin araştırılması ve yayımlanması ile ilgili olarak 18 sayı “Tokat Kültür Araştırma Dergisi” hazırlayarak yayımladı. 1985-1987 yılları arasında Valilik Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğünü, 1999-2003 yılları arasında Tokat İl Kültür Müdürlüğü görevlerini vekaleten yürüttü.
 
1980 yılından bu yana Milli Eğitim Bakanlığı, Başbakanlık Gençlik Hizmetleri Dairesi Başkanlığı, Türkiye Halk Oyunları Federasyonu’nda Halk Oyunları Danışma Kurulu ve jüri üyeliği, ayrıca, halk müziği jüri üyeliği görevini halen yapmaktadır.
 
Tokat ilinin folklorik değerlerini yurt içi ve yurt dışında tanıtmak üzere ulusal TV’lerde “Dile Gelen Anadolu, Suyla Gelen Kültür, Yörelerimiz Türkülerimiz, Hey Onbeşli Onbeşli, Çeyiz Sandığı” gibi programların proje tasarımında ve program danışmanlığında bulundu. 
 
Yöre halk oyunlarının; Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Halk Dansları Topluluğu, Ege Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuarı ve çeşitli derneklerde öğreticiliğini yaptı. 2001 yılında bir ay süreyle Japonya’ya davet edilerek yöre oyunlarını Japonlara öğretti.
 
Araştırma ve derleme, yayın ve öğreticilik çalışmalarını sürdüren Selahattin Adıgüzel halen İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nde Şube Müdürü olarak çalışmakta, evli ve iki çocuk babası olup, Fransızca bilmektedir.

GÜNÜN AYET, HADİS VE SÖZÜ

.: Ayet :.

.: Hadis-i Şerif :.

.: Söz :.