TOKAT İL TARIM VE ORMAN MÜDÜRLÜĞÜ YATMIŞ KÖYÜNDE TARLA GÜNÜ DÜZENLEDİ
Salı, 23 Temmuz 2019
TOKAT İL TARIM VE ORMAN MÜDÜRLÜĞÜ YATMIŞ KÖYÜNDE TARLA GÜNÜ DÜZENLEDİ

Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü  (TAGEM),  Bahri Dağdaş Uluslararası Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü, Tarım Reformu Genel Müdürlüğü ve Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü  (FAO)  işbirliği ile gerçekleştirilen "Anıza Doğrudan Ekimin Değerlendirilmesi" konulu tarla günü düzenlendi.

       İlimiz Yatmış Köyünde düzenlenen tarla gününe Tokat İl Tarım ve Orman Müdürü Orhan ŞAHİN, İl Müdür Yardımcıları Ümit OK ve H.İbrahim SEVER, İl Gıda Kontrol Laboratuvar Müdürü Selahattin ŞAHİN, TKDK İl Koordinatörü Fevzi ÇİÇEK, Tokat Orman işletme Müdürü Mehmet SANDALCI, Şube Müdürleri Melih NADİR, Server TALİ, Ramazan KARAHAN, Mehmet DEMİRKOL, Artova İlçe Müdürü İbrahim TÜRK, Sulusaray  İlçe  Müdürü Mustafa SARI, Artova Ziraat Odası Başkanı Osman ÖZTÜRK, Sivil Toplum Kuruluş temsilcileri,  teknik personeller, stajer öğrenciler ve  çevre köylerden çiftçiler katıldı.

     Programın sunuculuğunu Ziraat Müh. Ahen Mustafa AYPAR yaparak; küresel iklim değişikliği ,kuraklık eylem planları  ve anız yakmanın önlenmesi gibi konularla uygulamanın örtüştüğünü ve yerinde olduğuna temas etti.

     Törende Yatmış Köyünden önder çiftçi Mehmet BİÇİCİ " Tarlamda yapılan  bu uygulamadan çok memnunum. Şayet normal şekilde yapsa idim en az 3 defa toprak işleme ve hazırlık için işlem yapmam gerekiyordu ve maliyet artacaktı. Özellikle toprak işleme maliyetim azaldı ve tekrar bu işlemi devam ettirmek istiyorum" deyip çiftçilere de tavsiye etti.

      İl Tarım ve Orman Müdürü Orhan ŞAHİN konuşmasında şunları söyledi:

     "Değerli katılımcılar bugün burada İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz tarafından ilimizde Toprak işlemesiz  Anıza Doğrudan  Ekim Mibzeri  İle Yapılan Doğrudan Ekim Uygulamalarının Gösterimi    konulu tarla günü için bir araya gelmiş bulunmaktayız. Bu alanda 2 demonstrasyon yapılmıştır.  10 dekarlık alana Yem Bezelyesi +Tritikale karışımı  ve 8,5 dekarlık alana da buğday  ekilmiştir.

     Toprak, tarımsal üretimin temel unsurlarından birisi olup, kültür bitkilerinin yetişmesi; uygun bir toprak yapısının hazırlanması ve toprağın işlenmesi ile mümkün olmaktadır.

      Tarımsal üretimde toprak işleme üretim maliyetlerini etkileyen en büyük etkendir.

      Toprak işleme masraflarını azaltmak ve sürdürülebilir tarım yapabilmek için minumum toprak işleme veya toprak işlemesiz tarım yapılması hedefimiz olmalıdır.

      Anıza Doğrudan Ekim, ekim öncesinde toprağı işlemeye gerek kalmadan tek seferde ekim yapılabilen bir yöntemdir.

Gelişmiş birçok ülkede önemli boyutlara ulaşan işlemesiz tarım ile toprak işleme maliyetleri düşürülüyor. Böylece toprağın kendi doğal, organik yapısı korunup zenginleştiriliyor.

    Nadas alanlarımızın azaltılması, üretim maliyetlerinin düşürülmesi, gereksiz zaman ve işgücü kaybının önlenmesi, toprak, rüzgar ve su erozyonunun önlenmesi, buharlaşmayı azaltarak rutubetin toprakta tutulması, ekimin istenen zamanda yapılması, zaman ve işçilik gereksinimini azaltması ve daha bir çok faydası yönünden anıza doğrudan ekimi önemsiyoruz.

      Anıza Doğrudan Ekim, her geçen gün erozyona daha açık hale gelen ülkemiz tarla alanları için ekolojik ve ekonomik olarak büyük bir potansiyel olarak karşımızda durmaktadır.

     Bize emanet olarak bırakılan bu kutsal toprakların yarınlarımıza verimliliğini koruyarak devredilebilmesi, için toprağı ve yapısını koruyucu sistemlerin üzerinde durulması kaçınılmazdır.

      Anıza Doğrudan Ekimin yaygınlaşması ile hem nadas alanlarının daraltılması ve hemde toprak işlemesiz tarımın yaygınlaştırılması sağlanabilecektir. Bu uygulamayı yapan çiftçilerimize, teknik personelimize ve emeği geçen ve bu organizasyona katılan sizlere çok teşekkür ediyor,  sizleri en kalbi duygularımla selamlıyorum." Dedi.

      Ziraat Y.Mühendisi Metin YILMAZ ve OKTAEM de konu uzmanı Z.Y.Müh. Hilal BEKTAŞ , teknik konularla ilgili bilgi vererek soruları cevaplandırdılar.

Köy Muhtarı Serdar ŞANALMIŞ " İl Tarım ve Orman Müdürlüğüne çok teşekkür ediyoruz. Çalışmalarından çok memnunuz" diyerek katımcılara teşekkür  etti ve köyde yapılan ikramla tören sona erdi.

DOĞRUDAN EKİM YÖNTEMİNİN AVANTAJLARI

*Ekim öncesi toprak işlenmez.

* Erozyon riskini azaltır.

*Yağmurun toprağa infiltrasyonunu artırır ve buharlaşmayı azaltarak rutubetin toprakta tutulmasını artırır.

*Üst toprakta organik madde miktarını artırır,

*Topraktaki biyolojik yaşamı ve aktiviteyi teşvik eder.

 *Gerekli makine sayısını, traktörün güç ihtiyacı, yakıt tüketimini, mekanizasyon

için tamir bakım masraflarını azaltır.

* Yağışın toprakta daha fazla depolanmasını sağlar

*Yakıt ve Zaman tasarrufu sağlar

*Yüksek sıcaklığı ve tohum civarındaki sıcaklık değişimini engeller.

*Yakıt tüketimini sadece bir geçişte ekimle sınırladığı için %40–50 azaltır.

*Zaman ve işçilik gereksinimini %50–60 azaltır.

*Tarla trafiği azaldığından toprak sıkışmasını ortadan kaldırır

*Ekim işleminde tarlanın hazırlanması için daha az zamana gereksinim duyulur, ekim tarihinde hava koşullarına bağımlılık azalır

* Anızların yakılması önlenir

 

DEZAVANTAJLARI

* Doğrudan ekim yapabilecek makineye ihtiyaç vardır.

Piyasa fiyatı 36.000-70.000 Tl arası

*Ekim Öncesi Yabancı Ot İlacı Yapılması

 

Etiketler: haber, haber

Yorumlar

Yorum Yazın

21 + 38 =

GÜNÜN AYET, HADİS VE SÖZÜ

.: Ayet :.

.: Hadis-i Şerif :.

.: Söz :.